SZPIC FIŃSKI / SUOMENPYSTYKORVA „FINKIE”
Pochodzenie szpica fińskiego jest nieznane. Wiadomo jednak, że setki lat temu psów w typie szpica fińskiego używano do wszelkiego rodzaju polowań w całym kraju. Pierwotnie, głównym celem było wyhodowanie psa umiejętnie oszczekującego zwierzynę na drzewach i zarazem pięknego. Kiedy w latach 90. XIX wieku rozpoczęto oficjalną rejestrację rasy, psy podobne w typie i podobnie użytkowane znajdowano głównie na wschodnich i północnych terenach kraju. Pierwszy wzorzec rasy powstał w roku 1892. Pierwsza specjalistyczna wystawa odbyła się w tym samym roku, natomiast pierwsze zawody w polowaniu na ptactwo – w 1897. Obecnie rasa jest bardzo rozpowszechniona w Finlandii i Szwecji. Ukształtowała się ona w absolutnie naturalny sposób i stanowi istotny element fińskiej kultury. W 1979 roku szpic fiński został nazwany narodowym psem Finlandii.
CHARAKTER I ZACHOWANIE
Z pyska przypominający lisa pies myśliwski przeznaczony do polowań głównie na ptactwo leśne. Uwielbia polować, w ogrodzie jest lepszy niż kot. Należy do szpiców „osaczających” i oszczekujących zwierzynę.
Żywy, pełen wigoru, odważny i stanowczy, wręcz zuchwały. Może być nieco zdystansowany w stosunku do obcych, lecz nigdy niebezpieczny. Jest wierny przewodnikowi, kocha swoją rodzinę a w stosunku do dzieci jest czuły i delikatny. Rewelacyjny kompan dziecięcych zabaw. Posiada silny instynkt stróżowania lecz nie nadaje się na obrońce domostwa. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Jeżeli zostaną przyzwyczajone od szczenięcia to mogą mieszkać z królikami czy kotami.
To niewielkich rozmiarów sympatyczny piesek i dobry towarzysz.
Jeżeli właściciel zapewni mu odpowiednią ilość spaceru, śmiało może mieszkać w mieście.
Jako idealny stróż reaguje szczekaniem na wszystko co uzna za niepokojące, oczywiście odpowiednie wychowanie pozwala zniwelować tę cechę.
SZKOLENIE
Szybko podporządkowuje się i chętnie wykonuje wszelkie komendy. Najlepsze są krótkie sesje zajęciowe i nagradzanie. Ostre traktowanie doprowadzi do lęku i niechęci psa do przewodnika. Bardzo źle reagują na agresję i krzyk. Finkie nadaje się zarówno dla myśliwego jak i dla rodziny aktywnej z dziećmi. Z natury jest niezależny ale nie przejawia skłonności do dominacji.
WADY
- uparty i niezależny
- czasem szczekliwy
- silny instynkt łowiecki
- nieufny wobec obcych
ZALETY
- inteligentny
- przyjazny wobec dzieci
- zrównoważony
- czuły
- może mieszkać na zewnątrz
- wierny towarzysz
- czujny stróż
- mało chorująca rasa
- sprytny lis
PIELĘGNACJA
Lubi kąpiele w jeziorze jak i w bagnie ale futro uwielbia mieć czyste. Czyści je samodzielnie, codziennie a nawet kilka razy dziennie. Człowiekowi zostaje raz na dwa tygodnie szczotką lub zgrzebłem wyczesać martwy włos oraz przycinanie pazurków.
BASENJI The Barkless Dog
Basenji jest jedna z najstarszych ras. Jego wizerunki można odnaleźć na malowidłach w egipskich piramidach, na których spoczywa u stóp faraonów. Należy do grupy czworonogów nazywanych „schensi”, skupiającej prymitywne psy tropikalnej strefy równikowej. Chociaż żył wśród ludzi, musiał obejść się bez ich opieki i sam troszczyć się o przetrwanie. W tych rejonach świata nie było i nie ma zwyczaju dbania o zwierzęta. Tubylcy wykorzystywali basenji jako psa myśliwskiego – wystawiającego i wypłaszającego. W grupach polował nawet na lwy. Ponieważ podczas biegu nie wydawał żadnych dźwięków, na czas łowów zakładano mu specjalną obrożę z dzwonkiem, aby kontrolować przebieg pogoni. Zdarzało się niekiedy, że sam trafiał do garnka. Był także trzymany przez miejscowych szamanów.
CHARAKTER I ZACHOWANIE
Jedyny w swoim rodzaju bardzo elegancki, majestatyczny pies o delikatnym kośćcu z wdziękiem się prezentujący.
Zrównoważony, czujny i inteligentny. Ma tajemniczy oraz zamyślony wyraz pyska.
Często jest określany mianem „ kocim psem”. Jego charakter i usposobienie bliższe jest kociemu. Niezależny i uparty, chodzący własnymi drogami.
NIE POTRAFI SZCZEKAĆ, ale nie jest niemy, wydaje własny dźwięk jakim jest jodłowanie.
Niezwykły ze względu na swe szeroko rozumiane zamiłowanie do czystości. Myje się bardzo często tak jak kot wylizując swoje futro językiem. Do dzieci delikatny i lubiący zabawy. Może być powściągliwy wobec obcych. Jednak z drugiej strony jest niezmiernie przywiązany do swojej rodziny, przez co może wykazywać problemy separacyjne..Nadaje się do mieszkania jak i do dużego domu z ogrodem Zdecydowanie nie lubi samotności.
SZKOLENIE
Wymaga konsekwentnego i cierpliwego szkolenia opartego na pozytywach już od maleńkości. Nie oczekujmy szybkich postępów. Jest to pies z „charakterem” i własnym zdaniem. Nie będzie wykonywał ślepo wszystkich poleceń. Jest niesamowicie inteligentny dlatego najpierw się zastanowi a potem podejmie decyzję wg niego najlepszą. Basenji często ignorują wydawane im komendy, które uważają za bezsensowne dlatego nie możemy liczyć na jego całkowite posłuszeństwo. Jest bardzo odważny i sam potrafi ocenić sytuację.
WADY
- pies dla osoby doświadczonej
- niezależny i uparty
- nie boi się niczego
- nie lubi samotności
- silny temperament
- zimą powinno się go ubierać
ZALETY
- cichy
- bardzo czysty
- zdrowa rasa
- inteligentny i bystry
- ekonomiczny w utrzymaniu
- delikatny w stosunku do dzieci
- kocha rodzinę
PIELĘGNACJA
Jego króciutki włos nie wymaga pielęgnacji, a sierść nie wydaje żadnego zapachu. Bardzo nie lubi zimna dlatego zaleca się ubieranie go na zimę. Basenji cieszą się dobrym zdrowiem.